69 paylaşım

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, ‘Hiç bir adayla ilgili polemiğin tarafı olmayız. Demokratik Türkiye için halkın beklentisi doğrultusunda, değişimin önünü açacak ilkeli iş birliğine açığız’ dedi.

Erdal İMREK / ARTI GERÇEK


Hayko Bağdat’ın kendi düşüncelerini, ‘Biz HDP’liler şöyle düşünüyoruz’ diyerek HDP tabanının fikri gibi sunduğu, ‘Muharrem İnce’yi desteklemek Türkiye’ye ihanettir’ başlıklı yazısı büyük tepki çekti. Yazıya ilişkin görüşünü sorduğumuz HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, “Hiçbir adayla ilgili polemiğin tarafı olmayız. İkinci tura kendi adayımızı çıkarmak için çalışıyoruz. Demokratik Türkiye için halkın beklentisi doğrultusunda değişimin önünü açacak her türlü ilkeli işbirliğine açığız” dedi. Bilgen farklı toplumsal kesimlerin HDP’nin barajı aşması için sergilediği dayanışma tavrının ve diğer adayların sergileyeceği demokratik tutumun Türkiye’de değişimin önünü açmak için önemli bir işlev göreceğini dile getirdi.

Hayko Bağdat’ın Ahvalnews’te kaleme aldığı ‘Muharrem İnce’yi desteklemek Türkiye’ye ihanettir’ başlıklı yazısı hem HDP’lilerin hem de CHP’lilerin tepkisini çekti. Sosyal medyada binlerce kullanıcı Bağdat’ı yazısında kullandığı ifadeler nedeniyle eleştirdi. Kendi düşüncelerini ‘Biz HDP’liler şöyle düşünüyoruz’ ifadesini kullanarak aktaran ve HDP tabanı adına konuşarak, ikinci tura kalması durumunda Muharrem İnce’ye oy verilmesini ‘ihanet’ olarak niteleyen Bağdat’a en yoğun tepki HDP’lilerden geldi.

‘HİÇ BİR ADAYLA İLGİLİ POLEMİĞİN TARAFI OLMAYIZ’

Sosyal medyada konuya ilişkin tartışma devam ederken, Hayko Bağdat’ın yazısına ilişkin Artı Gerçek’e konuşan HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, hiçbir adayla ilgili polemiğin tarafı olmayacaklarını belirterek, “Demokratik Türkiye için işbirliği yapmaya açık oluruz. HDP kurullarında, halkın beklentisi doğrultusunda değişimin önünü açacak her türlü ilkeli işbirliğine açığız” dedi. Bilgen, “Bizim tek gündemimiz hem Meclis birinci tur seçimlerinde hem de cumhurbaşkanlığı seçimlerinin birinci turunda en yüksek oyu almaktır. Hiçbir adayla ilgili bir polemiğin tarafı olmayız. İkinci tura kendi adayımızı çıkarmak için çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

‘DEMOKRATİK TÜRKİYE İÇİN HER TÜRLÜ İLKELİ İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ’

Bilgen, herhangi bir adayla işbirliği yapıp yapmayacaklarına ilişkin ise “Demokratik Türkiye için işbirliği yapmaya açık oluruz. HDP kurullarında, halkın beklentisi doğrultusunda değişimin önünü açacak her türlü ilkeli işbirliğine açığız. Farklı toplumsal kesimlerin HDP’nin barajı aşması için sergilediği dayanışma tavrı ve diğer adayların sergileyeceği demokratik tutum Türkiye’de değişimin önünü açmak için önemli bir işlev görecektir” şeklinde konuştu.

HAYKO BAĞDAT: İNCE’YE OY VERMEK İHANETTİR

Hayko Bağdat’ın büyük tepki çeken ‘Muharrem İnce’yi desteklemek Türkiye’ye ihanettir’ başlıklı yazısından bir bölüm şöyle:

“Biz HDP’liler şöyle düşünüyoruz:

Hiçbir turda Muharrem İnce’ye ya da Meral Akşener’e ya da Temel Karamollaoğluna ya da Doğu Perinçek’e oy vermeyeceğiz. Tutsak olmayan hiçbir yöneticimiz sizlere bu sözü vermesinler çünkü kendi Eş Başkanımız Selahattin Demirtaş tutsakken başkasına oy vermeyeceğiz.

Bir oyumuzla Muharrem İnce Başkan olacak olsa bile, Muharrem İnce ‘Saray’a çıkınca Kuran çarpsın iki saate serbest bıraktıracağım Başkan’ınızı’ dese de, Demirtaş’ın kendisi bunu bizden talep etse de, Abdullah Bey (Öcalan) soğuk tecrit duvarlarından bizlere fısıldasa da, Nurettin Demirtaş Dağ’dan ricada bulunsa da, Selahattin Demirtaş tutsakken başka bir yapıya koltuk değneği olmayacağız…”

‘AKILSIZ DOSTUN OLACAĞINA AKILLI DÜŞMANIN OLSUN’

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, Artı Gerçek’e yaptığı değerlendirmeden önce Twitter hesabından da Hayko Bağdat’ın yazısına tepki gösterdi. Bilgen, bir Twitter kullanıcısının ‘Bu yazıyı HDP ye oy vermeyi düşünenleri oy vermekten vazgeçirmek için mi yazdınız?’ tepkisini paylaşarak, “Akılsız dostun olacağına akıllı düşmanın olsun diye boşuna dememişler. En büyük şansımız, Kürtlerin kendilerine akıl vermeye kalkanlardan çok daha öngörülü olması. Muhalefete muhalefet yapmanın anlamsızlığının farkındalar” şeklinde cevap verdi.

Bilgen daha sonra yaptığı bir paylaşımda ise “Toplum farklı kesimleriyle önyargılarını aşıp fedakarca mücadele ederken siyaset yapanların bu emeği boşa çıkaracak hoyratlık yapma lüksü olamaz” ifadelerini kullandı.

AHMET ŞIK: ŞÖHRET BUDALALIĞI SAÇMALAMAYA YOL AÇIYOR

HDP’nin İstanbul 2. Bölge 1. Sıra milletvekili adayı Ahmet Şık ise Hayko Bağdat’a tepkisini şu sözlerle dile getirdi:

“Gezi direnişleri sırasında polis megafonunu eline alıp saçmaladığında iyi niyetli olduğunu düşünmüştük ama şimdi cemaatin çetesinin megafonu elindeyken aynı şeyi düşünmüyoruz. Şöhret budalalığı da saçmalamaya yol açıyor. Mafyalarla mücadele edenlerin aklı da vicdanı da sağlamdır.”

Ahmet Şık’ın tepkisini alıntılayan HDP Milletvekili Ziya Pir ise, “Biz sözümüzün arkasındayız: RTE’yi başkan yaptırmayacağız” yazdı.

HDP’Lİ ADAY: HAYKO SAÇMALIYOR

HDP Kırklareli milletvekili adayı Diren Cevahir Şen’in tepkisi ise şöyle oldu:

“Hayko Bağdat’ın söylediği şey kendini bağlar. İktidardakilerin yaptığı gibi şucu bucu demek onlara benzemektir ve çok da çirkin. Hayko daha önce de çok kez yaptığı gibi saçmalıyor hiç ciddiye almayın.”

KAMURAN YÜKSEK: HDP İLE DAYANIŞMAYI ENGELEYECEK SÖYLEM

Demokratik Bölgeler Partisi eski Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek ise Twitter hesabından şu mesajı paylaştı:

“1) Erdoğan kazanamazsa gidecektir, aksi yorumlar mücadele etmeyi anlamsızlaştırma ve korku yayma propagandasıdır.
2) HDP Demokrasiyi savunuyor, tek adamın seçilmesine yol açacak davranış içinde olmaz.
3) HDP ile dayanışmayı ve barajı aşmasını engelleyecek söylemler AKP’ye yarar.”

ERKAN BAŞ’TAN TEPKİ

HDP’nin İstanbul adayı Erkan Baş da Hayko Bağdat’a, “Gezi’de polis aracından anons yaptığını duyunca ‘insan kendini daha fazla rezil edemez’ deyip geçmiştim. Demek megafon bir kere ele alınınca yapışıp kalıyormuş” sözleriyle tepki gösterdi.

‘BU YAZI ERDOĞAN’A HİZMET EDİYOR’

CHP Milletvekili Tur Yıldız Biçer ise Twitter hesabından “Bu yazı sadece Erdoğan’a hizmet ediyor; Başka bir mantığı yok” diye yazdı.

‘SORUMSUZLUK’

Prof Gazi Çağlar ise Twitter hesabından yazıya ilişkin şu paylaşımı yaptı:

“Bugün tarihi görev saray rejimini alt etmek. Birinci turda Demirtaş ve HDP’nin oyları patlatılmalı. Baraj katlanarak yıkılmalı. İkinci tura İnce kalırsa, Erdoğan’a karşı İnce tüm güçle desteklenmeli. Gerisi bu tarihsel anda tamam değil devam olur. Sorumsuzluk. Hayko Bağdat.”

‘SEÇMENE SAYGISIZLIK’

Prof. Dr. Yaman Akdeniz’in Bağdat’a tepkisi ise şöyle:

“Hayko Bağdat’ın görüşleri ilk turda HDP ve İnce’ye oy verecek azımsanmayacak seçmene en azından saygısızlık. HDP’e oy verecek veya verme ihtimali olan seçmen üzerinde de pozitif bir etkisi olmayacağı aşikar.”

‘HANGİ HAKLA HEPİMİZ ADINA KONUŞUYORSUN’

Hukukçu Hürem Sönmez ise şu ifadeleri kullandı:

“Bir yazı ancak bu kadar saçma olabilir. ‘Erdogan kaybederse gitmez iç savaş çıkarır o yüzden ikinci turda sandığa gitmeyelim’ öyle mi Hayko? İç savaş çıkaracağı için bırakalım kalsın yerinde elleşmesin kimse… Ayrıca hangi hakla hepimiz adına konuşuyorsun?”

‘HAYKO BAĞDAT HDP ADINA KONUŞMA YETKİSİNE SAHİP Mİ?’

Siyaset bilimci Umut Özkırımlı da bir tweet dizisiyle Bağdat’a cevap verdi:

“Seri yapalım, daha kolay. 1. Hayko Bağdat HDP adına konuşma yetkisine sahip midir? 2. Hayko Bağdat İnce’nin Dimitri-Yorgolu sözüne atıfta bulunmuş (ki İnce aday olduğunda bunu ilk hatırlatanlardanım). ‘İhanet’ sözünün bundan farkı ne? Ya da CB’nin üslubundan?”

HAYKO BAĞDAT: TEPKİLERE CUMA GÜNÜ CEVAP VERECEĞİM

Yazısı nedeniyle Twitter’da en çok konuşulanlar arasına giren Hayko Bağdat ise tepkilere Cuma günü yayınlanacak yazısında cevap vereceğini söyledi. Bağdat Twitter hesabından, “Millet yazıya gelen tepkilere bakıyorum elbet. Cuma yazı günüm. Oradan yazacağım cevabımı. Sadece bir şeyi acele çözeceğim. Bana polis diyen Ahmet ile erkenden konuşmam lazım. O buradan yazmış. Ben buna kızgınım. Onunla acildir işimiz. Yazı saatim cuma gecedir” yazdı.

Bağdat eleştirilerin ardından son yaptığı paylaşımda ise “Bu arada Recep Tayyip Erdoğan’a oy vermek, onu orda tutmak, selam vermek falan insanlığa ihanettir. Onun için ayrı yazı yazmama gerek yok sanırım” yazdı.

Erdal İMREK / ARTI GERÇEK


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

69 paylaşım

Tepkiniz nedir?

hate hate
1
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Can Taylan Tapar
Yüreklilik, gerçeği aramak ve onu söylemektir. Geçici olarak muzaffer olan yalanın yasasına boyun eğmemektir. Ruhumuzu, dudağımızı ve ellerimizi, aptal alkışların ve fanatik yuhalamaların yansıması yapmamaktır. / Jean Jaures

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

yorum

Close
Bir format seç
Kişilik testi
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
Klasik İnternet Sayımları
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı