117 paylaşım

Kitabında yazdıkları için ‘Hiçbir bilgi ve belgeye dayanmıyordu’ diyerek kendini yalanlayan Nasuhi Güngör, sosyal medyada alay konusu oldu.


TRT Haber eski Genel Müdürü Nasuhi Güngör, pek çok baskı yapmış kitabı için “Hiçbir bilgiye ve belgeye dayalı değildi” diyerek kendi yazdıklarını yalanladı. Güngör, kitapta geçen kendisinin yazdığı ‘Tayyip Erdoğan-Fethullah Gülen görüşmesi’ iddiaları için “Dedikoduya dayanan, herhangi bir belge ve belgeye dayanmayan iddialar” dedi, altında kendi imzası olsa bile savunulacak bir yanı olmadığını bellirtti. Güngör’ün açıklamalarına Twitter’dan binlerce kullanıcı tepki göstererek, “Tarihe kendi yazdıklarını yalanlayan gazeteci olarak geçti” dedi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ”Fethullah Gülen’le görüştüğümü ispatlamazsan namertsin” restine, CHP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce, Kırşehir’deki mitinginde eski TRT Haber Genel Müdürü Nasuhi Güngör’ün Erdoğan ve AKP hakkında yazdığı ‘Yenilikçi hareket’ kitabıyla yanıt verdi.

Gazeteci Nasuhi Güngör ise Muharrem İnce’nin mitinginin ardından Twitter hesabından kendi kendini yalanlayan şu açıklamaları yaptı:

“Bugün Kırşehir’de Muharrem İnce’nin Yenilikçi Hareket kitabım üzerinden yaptığı konuşmayla ilgili bazı açıklamalarda bulunmak istiyorum. Söz konusu kitap yaklaşık 20 yıl önce yayınlandı. O dönem AK Parti’nin kuruluş sürecine dair bazı iddiaları içeriyordu.”

“Kitapta geçen ‘Tayyip Erdoğan-Fethullah Gülen görüşmesi’yle ilgili iddialar, ne yazık ki somut herhangi bir bilgiye ve belgeye değil, tamamen o dönemdeki bazı dedikodulara dayanmaktadır. Zaten kitapta da buna dair hiçbir bilgi ya da belgeye atıf yoktur.”

“Üzülerek ifade edeyim ki, bizzat kendi yazdığım bu iddiaların kamuoyuna bilgi ya da belge gibi sunulacak hiçbir yanı yok. Ne gazeteciliğim, ne de bugüne kadar yaptığım herhangi bir görev bu kitaptaki söz konusu iddiaları doğru kılmaz.”

“Ayrıca söz konusu iddiaya Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından en net ve açık biçimde cevap verilmiştir. Buna rağmen herhangi bir bilgi ve belgeye dayanmayan bu sözlerin, yıllar sonra bir delilmiş gibi sunulmasının takdirini kamuoyuna bırakıyorum.”

“Nerede ve hangi konumda olursam olayım, benim yıllar önce yazdığım mesnetsiz bir iddianın FETÖ’yle mücadeleye ve Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konudaki tavizsiz duruşuna en küçük bir zarar getirmesine asla razı olamam.”

“Sayın Cumhurbaşkanımızın FETÖ ve benzeri uluslararası şebekelerle mücadelesine gölge düşürmeyi hedefleyen hiçbir sözün ve iddianın, 20 yıl önce de olsa, altında imzam bile bulunsa savunulacak bir yanı olamaz.”

İNCE: TRT HALKTAN TOPLADIĞI PARALARI BU KİFAYETSİZLERE YEDİRİYOR’

Nasuhi Güngör’ün açıklamalarına Twitter hesabından tepki gösteren Muharrem İnce şu paylaşımları yaptı:

“Baskı ve korku düzeni bir gazeteciye 17 yıl önce yazdığı kitap için bugün yalan dedirtiyor. Bu düzen değişecek, Medya özgürleşecek, Türkiye özgürleşecek.”

“17 yıl önce kendi yazdığına bugün ‘yalan’ diyen kişi 3 yıl süreyle TRT Haber Dairesi Başkanlığı yaptı. Şimdi anladınız mı TRT’yi niye eleştirdiğimi? TRT halktan topladığı paraları bu rüzgar güllerine, yazdığı kitabın arkasında duramayan kifayetsizlere yediriyor.”

‘THE NASUHİ PARADOX’

İnsan hakları hukukçusu Kerem Altıparmak, Güngör’ün açıklamaları için, “Gazetecilik tarihine ‘the Nasuhi paradox’ olarak geçecek soru: Kendine yalancı diyen bir yalancı aslında doğruyu söylüyor mudur?”

Güngör’ün bu açıklamalarına sosyal medyadan çok sayıda kişi tepki gösterdi. O tepkilerden bazıları şöyle:

ArtıGerçek


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

117 paylaşım

Tepkiniz nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Can Taylan Tapar
Yüreklilik, gerçeği aramak ve onu söylemektir. Geçici olarak muzaffer olan yalanın yasasına boyun eğmemektir. Ruhumuzu, dudağımızı ve ellerimizi, aptal alkışların ve fanatik yuhalamaların yansıması yapmamaktır. / Jean Jaures

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

yorum

Close
Bir format seç
Kişilik testi
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
Klasik İnternet Sayımları
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı