116 paylaşım

NASA, Kızıl Gezegen Mars’ın iç işleyişi hakkında önemli iki çalışmasını açıkladı. Çalışmanın ilkinde, Mars’ın atmosferinde metan gazı bulunduğunu ve neden mevsimsel değişiklikler gösterdiği açıklandı, ikincisinde ise Kızıl Gezegen’de, antik yaşamın kanıtı olabileceği düşünülen organik moleküller içeren 3,5 milyar yaşındaki bir kayanın keşfedildiği bildirildi.

 1. 1

  Mars’ta Yaşam – NASA’nın Son Keşfi Kanıtları Ortaya Çıkardı

  Bilim adamları ilk kez Mars'ta, canlı organizmalar tarafından kullanılan ve üretilen karbon molekülleri topluluğunu tanımladılar.

  Kızıl gezegendeki kayalarda organik moleküllerin saptanması, geçmişte veya günümüzde var olan bir yaşamı kesin olarak işaret etmiyor, ancak yaşamı oluşturan bazı yapı bloklarının mevcut olduğunu gösteriyor. Geniş ölçüde organik madde olarak sınıflandırılan aynı karbon molekülleri, uzaydan düşen göktaşları içinde de vardır ve biyolojiyi içermeyen kimyasal reaksiyonlarda da üretilebilirler.

 2. 2

  Mars’ta Yaşam – NASA’nın Son Keşfi Kanıtları Ortaya Çıkardı

  Ancak Science dergisinin Perşembe günü yayınladığı keşif, bilim adamlarının uzun zamandır aradığı Mars bulmacasının bir parçası. 1976'da NASA’nın iki Viking gemisi, Mars’ta organik madde arayan ilk deneyleri gerçekleştirmiş ancak eli boş dönmüştü. Science dergisinde Perşembe günü yayınlanan yeni bulgular ise iki çalışmada da ayrıntılı olarak ele alındı. Araştırmacılar, bu keşiflerin astrobiyolojide çığır açtığını belirtti.

 3. 3

  Mars’ta Yaşam – NASA’nın Son Keşfi Kanıtları Ortaya Çıkardı

  Yeryüzünün dışındaki yaşam arayışı, organik bileşikler ve molekülleri içeren hayatın yapı taşlarına odaklanır, ancak bunlar hayat olmadan da var olabilir. Bilim insanlarının açıklamasına göre, Mars'ta bulunan organik maddeler şunlardan birinin açıklaması olarak görülebilir: Eski yaşamı detaylandıran bir kanıt, hayat için bir besin kaynağı ya da yaşam yerine var olan başka bir şey.

 4. 4

  Mars’ta Yaşam – NASA’nın Son Keşfi Kanıtları Ortaya Çıkardı

  Diğer bir bulunan kanıtsa metan oldu. Metan her zaman en basit organik molekül olarak kabul ediliyor. Ayrıca güneş sisteminizde birçok yerde bulunuyor. İşte teori de tam burada yükseliyor! Çünkü metan aynı zamanda Satürn ve Jüpiter’in uyduları Enceladus, Europa ve Titan‘da da bulunuyor.

 5. 5

  Mars’ta Yaşam – NASA’nın Son Keşfi Kanıtları Ortaya Çıkardı

  NASA’nın Greenbelt, Md.’de bulunan Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nde bir biyo-jeokimyacı olan ve “Bilim makalesinin baş yazarı” Jennifer L. Eigenbrode “Şimdi işler daha anlamlı olmaya başladı” dedi. “Hala onların kaynağını bilmiyoruz, ama oradalar. Artık kayıp değiller. ”


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

116 paylaşım

Tepkiniz nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Can Taylan Tapar
Yüreklilik, gerçeği aramak ve onu söylemektir. Geçici olarak muzaffer olan yalanın yasasına boyun eğmemektir. Ruhumuzu, dudağımızı ve ellerimizi, aptal alkışların ve fanatik yuhalamaların yansıması yapmamaktır. / Jean Jaures

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

yorum

Close
Bir format seç
Kişilik testi
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
Klasik İnternet Sayımları
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı