73 paylaşım

Çok mu utangaç birisiniz? Kalabalık bir ortamda, insanların içinde tüm gözler sizin üzerinizdeymiş duygusunu mu yaşıyorsunuz? İletişim kurarken gergin ve beceriksiz mi hissediyorsunuz? Korkmayın, utangaçlık doğal bir duygu ve bunu aşmanın bir çok etkin yolu var.

 1. 1 Herkes Bana Bakıyor

  Utangaçlığı Yenmenin Yolları

  Örneğin bir ortamda gözler sizin üzerinize çevrildiğinde, kalbiniz hızlı çarpıyor, soluğunuz daralıyorsa sizde utangaçlık problemi var demektir ve bu yaşam kalitenizi büyük ölçüde etkileyecektir. Bu konuda yapabilecekleriniz için psikolog Battler’ın tavsiyelerine bir göz atalım.

  Araştırmalara göre, her geçen yıl özellikle kadınlar daha çok utangaçlık problemi yaşıyor.

  Tanımadığınız ya da yeni tanıştığınız insanlara karşı utangaç mısınız? Bu soruya cevabınız “Evet” ise, telaşa gerek yok. Çünkü siz tamamen normal birisiniz.

  YÜZÜNÜZ MÜ KIZARIYOR?

  Eğer yeni iş ortamında, ayağa kalkıp kendinizi tanıtmanız istendiğinde, yüzünüz kızarıyor, sesiniz titriyorsa, kalabalık önünde konuşmanızı gerektirecek durumlardan uzak durmaya çalışıyorsanız, maalesef utangaçsınız. Ancak “herkes konuşkan, girişken olmak zorunda değil” gerçeğini de aklınızdan çıkartmamanız gerekiyor.

 2. 2 Kendinizi Kontrol Edin

  Utangaçlığı Yenmenin Yolları

  Ama utangaçlığınız yüzünden bazı fırsatları kaçırdığınızı düşünüyorsanız, davranışlarınızı kontrol altına almanın zamanı gelmiş demektir. “Daimi Mutluluk” adındaki projesi sayesinde, kadınların birçok problemini çözerek, mutlu bir yaşam sürmesini sağlayan ABD’li psikolog Artest Battler, utangaçlığın çözülemeyecek bir problem olmadığını belirtiyor.

 3. 3 Nedenini Araştırmak Gerek

  Utangaçlığı Yenmenin Yolları

  ABD’de birçok kadın hastasının utangaçlık problemi yaşadığını belirten Battler, “Birlikte bu konuya yoğunlaşarak, her 100 utangaç hastamdan 85′inin bu sorununu çözmeyi başardık. Öncelikle utangaçlığın temelini bulmak gerekiyor. Bunu konuşarak başarıyoruz. Eğer siz de tavsiyelerime uyarsanız, eski utangaçlığınızdan büyük bir bölümünü attığınızı göreceksiniz” dedi. İşte Battler’ın tavsiyeleri:

 4. 4 Gereksiz Bazı Düşüncelerden Kurtulmalısınız

  Utangaçlığı Yenmenin Yolları

  Utangaçlıkla iç içe yaşamak zor bir duygudur. Çevredeki insanların gözünde utanılacak duruma, aptal durumuna düşme, onlar tarafından reddedilme ya da yetersiz görülme korkusu, sizi yıldırmasın. Utangaç insan, daima kötü düşüncelerle kendisini daha zor durumda bırakır. Aşağıdaki düşüncelerden kurtulmaya bakın, çünkü bunlar size uygun değil.

  - Eyvah, biraz daha konuşursam, kendimi aptal durumuna düşüreceğim.

  - Ya burada bulunan herkes benim için “salak” derse. 

  - Söyleyecek bir şey bulamazsam ne yapacağım. 

  - Şu anda konuşursam mutlaka sesim tuhaf çıkacak. 

  - Ya kendimi kontrol edemez de saçmalarsam… 

  - Kızaracağım, titreyeceğim… 

  - Kalbim fena halde çarpmaya başladı, ya aniden kalp krizi geçirirsem… 

  - Çıldırabilirim. 

  - Acaba çok tuhaf görünüyor muyum? 

  - Şu ortamdan bir kaçabilsem. 

  - Herkes beni izliyor. 

  - Ne kadar sıkıcı olduğumu mu düşünüyorlar?

 5. 5 Probleminizi Bol Bol Konuşun

  Utangaçlığı Yenmenin Yolları

  Psikolog Battler, utangaçlıktan kurtulmanın ilk yolunun utangaçlık hakkında bol bol konuşmaktan geçtiğini belirtiyor. Eşinizle, dostunuzla utangaç olduğunuz konuları bol bol konuşun. Ancak bunların temelde, bu kadar büyütülecek problemler olmadığını unutmadan. Örneğin yeni bir ortamda bulunmak sizi utangaçlığa itiyorsa, korkmayın. Eşinizle veya sevdiklerinizle, yeni ortamlara girmeye gayret edin. Gerçekten isterseniz, utangaçlığı yenmeye başladınız demektir.

 6. 6 Arkadaşlarınızdan Yardım İsteyin

  Utangaçlığı Yenmenin Yolları

  Eğer kendinizi insanlarla tanışamayacak kadar utangaç hissediyorsanız, daha konuşkan ve sosyal bir arkadaşınızdan bu konuda yardım istemeniz çok akıllıca olacaktır. Arkadaşınızın sizi yeni insanlarla tanıştırmasını sağlamalısınız. Ancak, sizin hakkınızda abartılı şeyler söylemesini değil, tam tersine sizin ifade edemediğiniz bazı önemli ve güzel özelliklerinizi söyleyerek işinizi birazcık kolaylaştırmasını söyleyin. Bunu dostlarınızdan kolaylıkla isteyebileceğinizi unutmayın.

 7. 7 Farkınızı Ortaya Koyun

  Utangaçlığı Yenmenin Yolları

  Utangaç insanın ilk etapta karşı cinsin ilgisini çekmesi için biraz farklı olması gerekiyor. Kalabalığın içinde fark edilmenizi sağlayacak bir özelliğinizi öne çıkarın. Yoksa bunu yaratmak, sizin becerinize kalıyor. Farklı olduğunuzu hissettirdiğinizde utangaçlığınızı bir gizem perdesi arkasına bile saklamanız mümkün. Bu ilk bakışta biraz zor gözükebilir ancak siz artık utangaçlık probleminizden kurtulmak istiyorsunuz. Önünüze çıkan hiçbir olay sizi korkutmasın.

 8. 8 Doğru Hamleler Yapın

  Utangaçlığı Yenmenin Yolları

  Kendinizi biriyle sohbet etme ile utangaçlığınız arasında sıkışmış durumda bulduğunuzda, karşınızdaki kişiye hemen bir soru yöneltin. Ancak dikkat edin soru, saçma olmasın. Hiç konuşmadan suratına bakmaktansa, sorduğunuz soru onun konuşmasını sağlayacak, böylece sohbet kesilmemiş olacaktır. Onun verdiği cevabın arkasından aynı soruya siz de kendi cevabınızı vererek, konuşmayı akıllı bir şekilde uzatabilirsiniz. Bunu kolaylıkla başarabilirsiniz. Çünkü bu imkânsız değil.

 9. 9 Son olarak Uzman Klinik Psikolog Beyhan Budak'tan dinleyelim.


  Youtube'da çektiği videolarıyla ünlü Uzman Klinik Psikolog Beyhan Budak utangaçlığı yenmeniz için yapmanız gereken birkaç pratik adımı ve değiştirmeniz gereken düşünce biçimini oldukça güzel özetlemiş.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

73 paylaşım

Tepkiniz nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Can Taylan Tapar
Yüreklilik, gerçeği aramak ve onu söylemektir. Geçici olarak muzaffer olan yalanın yasasına boyun eğmemektir. Ruhumuzu, dudağımızı ve ellerimizi, aptal alkışların ve fanatik yuhalamaların yansıması yapmamaktır. / Jean Jaures

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

yorum

Close
Bir format seç
Kişilik testi
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
Klasik İnternet Sayımları
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı