108 paylaşım

nasıl demlenir yazıma başlamadan önce şunu belirtmemde fayda var. Bu konuda yaptığım araştırmalara göre rahatlıkla söyleyebilirim ki yeşil çay, gezegendeki en sağlıklı içecek. Faydaları saymakla bitmiyor. İçerdiği antioksidan ve biyoaktif maddeler sayesinde sağlığımız üzerinde inanılmaz etkileri var. (1)

Yeşil Çayın sağlığımız üzerindeki olumlu etkilerini Yeşil Çayın Faydaları adlı makalemde bilimsel araştırma sonuçlarına dayanarak, detaylarıyla ele almıştım. Bu makalemi okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Yeşil Çay aynı zamanda sağlıklı bir şekilde zayıflamak, yağ yakmak ve bölgesel incelme için de tüm dünyada kullanılan bir içecek. Yeşil çayın ve yağ yakımı üzerindeki etkilerini de yine bilimsel araştırma sonuçlarına dayanarak hazırladığım Yeşil Çay İle Doğal Zayıflama makalemde inceleyebilirsiniz.

 

Evet, yeşil çay sağlımız açısından çok faydalı. Kilo vermemize de yardımcı oluyor. Peki, ama yeşil çay nasıl demlenir ve nasıl içilir? Gayet makul sorular bunlar. Sonuçta nasıl hazırlayacağımızı ve nasıl tüketeceğimizi bilmezsek yeşil çayın faydalarından da yararlanamayız ya da almamız gereken verimi alamayız. Bu yazımda da tüm bu yeşil çay hazırlama sürecini anlatacağım.

 

Yeşil Çay Nasıl Demlenir

Mükemmel bir bardak yeşil çay yapmak aslında sadece birkaç basit adımdan ibaret. Yeşil çayı genellikle üç farklı şekilde hazırlayabilirsiniz, ancak farklı lezzetler elde etmek için yeşil çayınızın içine birçok yararlı ve değişik malzemeler de ekleyebilirsiniz.

Temel tariflerle başlayalım:

 

Nasıl Demlenir?

Yaprak Yeşil Çay Nasıl Demlenir?
Yaprak Yeşil Çay Nasıl Demlenir?

Yeşil çay demlemek siyah çayın demlenmesinden biraz farklıdır. Bazı basit adımları izlemelisiniz. Yeşil çay yaparken, çay yapraklarının 90 °C derecenin üzerinde bir suya batırıldığında acılaşacağını unutmayın. Bu yüzden çok fazla sıcak olmayan bir suyla demlemeyi gerçekleştirin. İşte yaprak ile ilgili adımlar:

 

Neye ihtiyacınız var?

 • Yeşil çay yaprakları (Temel miktar 1 bardak yeşil çay için bir çay kaşığı)
 • Bir çay süzgeci (Bu süzgeci aynı zamanda siyah çay yapmak için kullanıyorsanız önce yıkayıp kurulayın)
 • Bir demlik (tek bardak içecekseniz kupa da olur)
 • Paslanmaz çelik bir çaydanlık
 • Su

 

Yöntem:

1. Adım
Bir çay kaşığı yeşil çay yaprağı alın. Bir fincan yeşil çaydan daha fazlasını yapmak istiyorsanız, her fincan için 1 çay kaşığı yeşil çay yaprağı alın. Örneğin 4 bardak yeşil çay için 4 çay kaşığı yeşil çay yaprağı alın.

2. Adım
Şimdi çay yapraklarını süzgecin içine koyun ve bir kenara bırakın.

3. Adım 
Şimdi paslanmaz çelik çaydanlıkta suyunuzu kaynatın. Bunun yerine bir cam çaydanlık kullanmak isterseniz o da olur. Yeşil çay için ideal sıcaklık 80 °C ila 85 °C arasındadır, bu nedenle kaynamadığından emin olmak için suya dikkat edin. Yine de kaynamaya başlarsa ocağı kapatın ve biraz soğumaya bırakın (30-45 saniye arası).

4. Adım 
Şimdi süzgeci demlik veya bardağın içine yerleştirin.

5. Adım
Sonra, sıcak suyu demliğin veya bardağın içine dökün ve 3 dakika demlenmesini bekleyin. Burası en dikkatli olmamız gereken adım. Herkes çayını çok sert sevmez, bu yüzden, çayın düzgün olup olmadığını kontrol etmek için, bir çay kaşığı hazırlayın ve lezzetin sizin için uygun olup olmadığını öğrenmek için her 30-45 saniyede bir kaşık çay için.

6. Adım 
Şimdi süzgeci çıkarın ve bir kenara bırakın. İsterseniz 1 tatlı kaşığı bal ekleyebilirsiniz. Ancak yeşil çayı içme amacınızdan biri de kilo vermek ise, balın da şekerli bir gıda olduğunu unutmayın. Şeker demek kalori demek.

7. Adım 
Balı karıştırın ve birkaç saniye boyunca çayın soğumasına izin verin. Hepsi bu kadar, yeşil çayın tadını çıkarın.

 

Nasıl Demlenir?

Poşet Yeşil Çay Nasıl Demlenir?
Poşet Yeşil Çay Nasıl Demlenir?

Yeşil çay poşetleri pek çok insan için uygundur. Portatiftirler, pratiktirler ve hızlı bir şekilde sıcak su dolu bir kupa içinde yapılabilirler. Yani tek ihtiyacınız olan bir bardak sıcak sudur.

 

İhtiyacınız Olanlar

 • 1 kaliteli yeşil çay poşeti
 • 1 bardak sıcak su
 • 1 paslanmaz çelik veya seramik bardak
 • 1 adet kapak (bardağı kapatmak için)
 • 1 adet paslanmaz çelik çaydanlık

Yöntem

1. Adım 
Suyu paslanmaz çelik çaydanlıkta ısıtın. Kaynama noktası olan 100 dereceye gelmediğinden emin olun. Suyun sıcaklığı 80-85 derece civarında olmalıdır. Su kaynadıysa bir müddet bekleyin.

2. Adım 
Yeşil çay poşetini seramik veya paslanmaz çelik kupaya koyun

3. Adım
Sıcak suyu kupanın içine dökün ve küçük bir kapakla kapatın. 3 dakika bekletin.

4. Adım 
3 dakika bittikten sonra kapağı ve çay poşetini çıkarın.

5. Adım 
Bir kaşıkla karıştırın ve gençleştirici bir yudum alın!

 

Nasıl Demlenir?

Toz Yeşil Çay Nasıl Demlenir?
Toz Yeşil Çay Nasıl Demlenir?

Piyasada kolayca bulunabilen yeşil çay tozu kullanarak da yeşil çay hazırlayabilirsiniz. Hemen yeşil çay tozu kullanarak yeşil çay demlemenin en iyi yolunu anlatıyorum.

İhtiyacınız Olanlar

 • 1 buçuk çay kaşığı yeşil çay tozu
 • 1 su bardağı su
 • 1 tatlı kaşığı bal

Yöntem:

1. Adım 
Bir bardak suyu bir paslanmaz çelik veya cam çaydanlıkta ısıtın. Unutmayın, yeşil çay aşırı ısındığında acılaşır. Bu yüzden sıcaklık kontrolü yapın. Yaklaşık 85 °C olup olmadığını görmek için bir mutfak termometresi kullanabilirsiniz.

2. Adım 
Kaynama noktasına ulaştığında ısıyı kapatın. Şimdi, 30 – 45 saniye kadar soğumaya bırakın.

3. Adım 
Suya yeşil çay tozu ekleyin. İdeal yeşil çay demlemek için gereken süre yaklaşık 3 dakikadır, ancak aromasının size göre yeterince sert olup olmadığını kontrol etmek için 1 buçuk dakika sonra bir yudum alabilirsiniz.

4. Adım 
3 dakika sonra, renk kahverengiye dönmüş olmalıdır. Çayınızı bir süzgeçten geçirin.

5. Adım 
İsteğe göre çayınıza bal ekleyin ve bardağa dökün.

 

Yeşil çayınızı yukarıda anlattığım bu üç basit yöntemle hazırlayabilirsiniz. Bu kolay gibi görünse de mükemmel bir fincan yeşil çay yapmanın sırrı demleme şeklimizde yatmaktadır. Şimdi size doğru aromayı ve lezzeti elde etmenizde yardımcı olacak bazı ipuçları vereceğim.

Bu ipuçlarını okuyunca gözünüz korkup. “Alt tarafı bir çay içeceğim, bu kadar seremoniye ne gerek var?” diyebilirsiniz. Ancak bunlar daha çok yeşil çayı bir tutku haline getirmiş, işin ince detaylarını öğrenmek isteyenler için vereceğim ipuçları olacak. Siz elbette günlük yaşam içerisinde elinizde hangi malzemeler varsa onları kullanarak pratik bir şekilde yeşil çayınızı hazırlayabilirsiniz. Ancak bazı detaylara ne kadar dikkat ederseniz o kadar iyi bir lezzet elde edersiniz ve  yeşil çayın etkisinden o kadar yüksek verim alırsınız.

 

Yeşil Çay Demleme İpuçları

Yeşil Çay Demleme İpuçları
Yeşil Çay Demleme İpuçları

Çay Su Oranına Dikkat Edin

Yeşil çay hazırlarken yeşil çay / su oranını korumalısınız. Bu oran, 3 gram yeşil çay kullanıyorsanız, demlemek için 150 ml su kullanmanız gerektiği anlamına geliyor.

Su Kalitesi

Eskiden sularımız çok daha temizdi ama artık bu mazide kaldı. Bu nedenle suyun kalitesine önem vermeliyiz. Kullandığınız su filtrelenmelidir. Kaynağınıza güveniyorsanız musluk suyunu da kullanabilirsiniz. Ancak büyük şehirlerimizden birinde yaşıyorsanız su arıtma cihazınızdan geçmiş bir su olması her zaman daha iyidir. Damıtılmış su kullanmayın.

Su Sıcaklığı

Yeşil çay demlemek için bir doğru ve bir yanlış bir yol var. Yeşil çay hazırlanırken su sıcaklığı çok önemlidir, kıymetli kateşinler (çayın sağlıklı kimyasalları) için kaynar su kötü olduğundan biraz fazla dikkat etmeniz gerekiyor. Kaynar su yeşil çayın sağlıklı özelliklerini azaltabilir. Her zaman 85 derece sıcaklıkta su ile demleme yapın.

Demlik

Tek bir porsiyon hazırlıyorsanız yaklaşık 100-200 ml hacimli küçük bir demlik seçin. Geleneksel Çin veya Japon demliklerini kullanabilirsiniz. Bunlar gaiwan veya shiboridashi olarak bilinir.

Demleme Süresi

Yeşil çay demlerken çok uzun süre beklemenize gerek yoktur. 2-3 dakika işinizi görecektir. Yeşil çayı 3 dakikadan fazla demlerseniz acı bir tat alırsınız.

Çayı Çıkarma

Çayınızı farklı bir kaba dökmek için süzgeç kullanabilirsiniz. Ya da bir demleme süzgeci veya bitki çayları için üretilmiş top süzgeçlerden kullanabilirsiniz.

 

 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

108 paylaşım

Tepkiniz nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
1
geeky
love love
2
love
lol lol
2
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Can Taylan Tapar
Yüreklilik, gerçeği aramak ve onu söylemektir. Geçici olarak muzaffer olan yalanın yasasına boyun eğmemektir. Ruhumuzu, dudağımızı ve ellerimizi, aptal alkışların ve fanatik yuhalamaların yansıması yapmamaktır. / Jean Jaures

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

yorum

Close
Bir format seç
Kişilik testi
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
Klasik İnternet Sayımları
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı